Potulky Národným parkom Yellowstone

Capturecc

Naše potulky Yellowstone-om pokračovali zastávkou na Norris Geyser Basin. Tieto termálne pramene patria k najteplejším, a taktiež najstarším v celom národnom parku.

Hneď na parkovisku nás privítali haldy turistických autobusov, ale stále to nebolo až také zlé. Fakt si neviem predstaviť, ako to tam musí vyzerať v strede leta počas hlavnej turistickej sezóny.

Krátka cesta lesíkom, a boli sme pri vstupnej bráne. Ponad celú túto geotermálnu základňu viedli drevené chodníky, po samotnej základni by sme sa prešli asi len tažko, keďže táto termálna voda v niektorých miestach dosahuje teploty okolo bodu varu.

IMG_3109IMG_3112IMG_3114

Všetky tie azúrové jazierka vyzerajú pritom neskutočne lákavo 😀 . Škoda, radi by sme sa okúpali.

DSC_0570DSC_0575

Všade kúdoly pary, vyvierajúca voda a pestrofarebné jazierka a pramienky. Jednoducho nádhera !!!

DSC_0567DSC_0568

Prešli sme si celý okruh tzv. Back Basin, no keď sme sa chceli presunúť k druhej časti Porcelain Basin, vítala nás tabuľa s tým, že táto časť chodníka je v rekonštrukcii, takže je tam prístup zakázaný.

Hm, sklamaní z neprístupných miest už bolo dosť, nikto nebol naokolo, tak sme prekročili reťaz a trošku pobehli ďalej, aby nás nikto nezbadal. Naštastie bol už celý chodníček dokončený, max. niekde chýbala časť zábradlia alebo nebol nafarbený. Trochu riskovania nás odmenilo tým, že sme na chodníku boli úplne sami a na celú porcelánovú ( porcelánová vraj preto, že v tejto časti Norris basin nerastie žiadna vegetácia ) geotermálnu základňu sme mali nádherný výhľad. Naštastie sme to zvládli, dokonca bez pokuty 😀 to vždy poteší.

DSC_0574DSC_0571

Ďalším bodom Yellowstoneského programu bol gejzír, o ktorom ste už asi počuli, pomenovali ho Old Faithful.

Tento gejzír vyviera každých cca 45 až 120 minút. A poslednú erupciu mal práve keď sme k nemu prichádzali, tak nás čakala celkom pekná chvíľka čakania. Najbližší čas erupcie vám ukazuje niekoľko informačných tabúľ s odpočtom času. Dokonca si môžete stiahnuť aj aplikáciu, ktorá vám prezradí predpokladaný nasledujúci čas tohto prírodného predstavenia.

Tak sme si teda sadli a čakali vyše hodiny.

IMG_3129IMG_3125

Začínala byť zima, ale konečne to prišlo, gejzír vyvieral takmer 15 minút vkuse. Podľa nás nebol až taký zaujímavý ako ten, ktorý sme videli na Islande, ale bol určite väčší a každopádne sa čakať oplatilo 🙂 . Takéto veci človek naozaj nevidí každý deň.

Trochu vyzimení, ale vysmiati, sme sa doplížili k autu, dali sme menší snack 😀 tuniaka s chlebom 😀 a pokračovali sme ďalej.

Po medveďoch, bizónoch a gejzíroch je asi ďalším najväčším lákadlom Yellowstonu jedno absolútne neuveriteľné, pestrofarebné termálne jazero s názvom Grand Prismatic Spring. Určite ste už toto jazero videli, či už vo filmoch alebo na obálke časopisu National Geographic.

Mal som veľké očakávania, ktoré sa tentokrát naozaj naplnili. Prišli sme celkom neskoro poobede, takže tam nebol skoro nikto, no práve vo chvíli ako sme parkovali, prišiel ďalší turistický autobus 😀 . Schmatli sme teda rýchlo foťáky, kamery a utekali sme, aby sme sa tam dostali pred nimi a mohli spraviť čo najlepšie zábery.

DSC_0592IMG_3140

Cestou k jazeru musíte prejsť dreveným mostom ponad rieku s názvom Firehole River 😀 . Veľmi sa mi páči toto pomenovanie, ktoré celko vystihuje túto oblasť.

DSC_0589IMG_3145

Ako aj všade v tomto parku, aj tu je popri jazierkach spravený chodníček. Prechádzame okolo tyrkysovo modrého Excelsior Geyser Crater, už to vyzerá ako z iného sveta. Ale Grand Prismatic vám vyrazí dych, nechápete ako je možné, že má v reále také sfarbenie.

DSC_0577DSC_0584

Vonku bola zima, tak sa všetko odparovalo a trochu nám to bránilo vo výhľade. Ale aj tak to bolo neskutočné.

DSC_0580

Jediné, čo ma hnevalo, bolo to, že som nemohol vybrať drona a spraviť zopár záberov tohto neuveriteľného miesta. No bolo mi jasné, že som neni jediný s takýmto zmýšlaním, a keby všetci takí ako ja začali po okolí lietať s dronom, pokazilo by to celú atmosféru tohto miesta.

Toto bola naša posledná väčšia zastávka. Ešte sme sa na chvíľku zastavili na Lower Geyser Basin, ale tá nám neprišla až taká zaujímavá po všetkom, čo sme v parku videli.

Odfotil som ešte naše budúce kempingové vozidlo 😀 😀 a šup sa na cesty, nájsť nejaké miesto na zloženie hlavy.

DSC_0601DSC_0599

Trochu nám náš cestovný progress spomalilo stádo asi 8 bizónov. Šli sme za nimi až skoro k výstupu z parku rýchlosťou asi tri kilometre za hodinu.

IMG_3153Capturedffd

Keď sme sa konečne dostali von, rozhodli sme sa, že už ďalšiu noc v -10 stupňoch pri West Yellowstone stráviť nechceme, tak sme vyrazili smerom na juh do nižších nadmorských výšok.

Po ceste sme mali to štastie konečne vidieť losa. A nie hocikde pri lese, ale po kolená v rieke. Okamžite som skočil na brzdy a šiel ho odfotiť. Moosa len tak človek nestretne, nieto ešte v takejto situácii.

IMG_3160

Chceli sme prespať pri meste Rexburg v americkom štáte Idaho, a na druhý deň sa vydať do Grand Teton National Parku.

Capture 2

Tento plán bohužial stroskotal, na nete som sa dočítal, že cesta, ktorou sme mali v pláne ísť, je kvôli snehu a lavínam stále uzatvorená 😦 . Ďalším mínusom bolo, že každý spot, ktorý sme mali vyhliadnutý na prenocovanie, bol na nejakom divnom mieste vedľa divnej farmy 😀 a každá táto farma mala na oplotení zopár cedúľ s nápisom NO TRESPASSING alebo PRIVATE PROPERTY. Hm, a v Amerike, kde má každý v domácnosti aspoň jednu zbraň, a ak sa nemýlim, má aj právo vás zastreliť ak mu vstúpite na pozemok, nemáte chuť zostávať 😀 .

Už sa stmievalo a nechceli sme cestovať v noci, či už kvôli zvieratám, ktoré prebehujú po zotmení cez cestu, čo je celkom nebezpečné, no hlavne v noci nevidíte okolie, čo je celkom nanič, lebo všade po ceste bolo niečo, na čo sa dalo pozerať.

Ale nemali sme tentokrát na výber, tak sme unavení pokračovali z Rexburgu ešte nejakých 40 km do mesta Idaho Falls.

Kúsok za mestom sa naše obavy potvrdili a skoro sme zrazili už zrazeného vlka. Nejakým zázrakom som sa mu vyhol. Zrazilo ho pravdepodone auto pred nami, ako sme prechádzali ďalej, videli sme odstavené auto na krajnici, posádka behala okolo auta a hodnotila škody. Naštastie sa nikomu nič nestalo. Okrem úbohého vlka.

Konečne sme dorazili do Idaho Falls a zaparkovali na našom tohtonočnom kempovacom spote…pred Walmartom 😦

 

M

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s