Vitajte na Aljaške

Ránko na Yukone bolo celkom chladné, ale to mu neuberalo na nádhere. Akurát nad dolinou vychádzalo slnko, tak sme rýchlo vybrali dron, aby sme sa s vami mohli podeliť aspoň takýmto spôsobom o tento nádherný kus zeme. Videá sa budeme snažiť postupne pridávať akonáhle dokončíme blog, bohužiaľ, momentálne nemáme čas na na ich strihanie 😦 .

Ale pokračujme ďalej, veď od americkej hranice sme boli len pár km, tak som bol celkom napätý ako to celé bude prebiehať. Tie hraničné prechody a kontroly sú vždy celkom adrenalínové, aspoň pre mňa.

Kúsok pred kontrolou zastavujeme pri známej tabuli Welcome to Alaska, a to už mám úsmev na tvári od ucha k uchu 😀 kontrola nekontrola sme tam. Dali sme cieľ našej cesty na tom skoro 20 ročnom autíčku, ktoré malo občasné problémy s únikom oleja, centrálnym uzamykaním atď… no napriek tomu nejak vážnejšie nesklamalo ani raz.

DSC_0620 (3)

Po fotosession s tabuľou 😀 bez toho to nejde 😀 sme konečne šli na hraničnú kontrolu. Očakávali sme veľké kontroly, rabovanie, výsluchy od officerov, no nič také sa nestalo. Pánko videl, že ešte máme platné vízum z predošlej návštevy USA, povedal nám, do kedy sa musíme z krajiny pobrať a poprial nám štastnú cestu 🙂 .

CanadatoAlaskBorder003_large

Hotovo, oficiálne sme na Aljaške 🙂 ! ! !

Radosť nás na chvíľku opustila pár km za hranicami. Cesty tu boli v hroznom stave, výmoľ vo výmole vedľa ďalšieho výmoľu, nedalo sa im ani vyhýbať, človek musel býť neustále v strehu. Naštastie to bol len cca 70 km dlhý úsek cesty. Inak zvyšok cesty na Aljašku bol vo veľmi dobrom stave, až na zopár úsekov, na ktorých naťahovali nový asfaltový koberec, to bola pecka. Pred cestou sme sa totiž na nete dočítali, že cesty sú hrozné, nestretnete dva dni ani auto atď…čisté bláboly, som veľmi rád, že sme im neuverili a na cestu sa vydali aj napriek tomu.

DSC_0632 (3)DSC_0626 (3)

Prvou Aljašskou zastávkou, na Lusindino želanie 🙂 , bola sprcha. Nebolo to až také jednoduché nejakú nájsť, ale podarilo sa nám. Za 5 USD pre oboch, celkom obstojná sprcha na benzínke Northway Junction, konkrétne sa to miesto volalo Naabia Niign.

naabia niign

Osprchovaní môžeme pokračovať v ceste smerom k Fairbanks. Predtým ešte krátka zastávka v Santovej dedinke North Pole 😀 nie nesrandujeme, môžete dokonca ísť navštíviť Santov dom, ku ktorému vás dovedie St Nicolas Drive 😀 . My sme odolali. Keď sme videli ako tam sú v ohradách pozatvárané zúbožené soby, tak nás prešla vianočná nálada a pokračovali sme v ceste. Američania speňažia čo sa dá, tak predpokladám, že to tam praská vo švíkoch väčšinu roka. Podľa nás to za veľa nestojí, takže návštevu neodporúčame.

sana village

Taktiež Fairbanks nebolo dvakrát prívetivé mesto, pobehali sme ho autom skrz na skrz, no nenadchlo nás. Dali sme si krátkeho šlofíka na parkovisku pred zrušeným Walmartom, dokúpili sme nejaké zásoby, dotankovali a hor sa ďalej. Toto mesto sa určite oplatí navštíviť v zime, respektíve v čase kedy nie je polárny deň, vtedy máte možnosť pozorovať polárnu žiaru, čo sa nám bohužial nepošťastilo. Spať v meste sme nechceli, tak sme šli hľadať nejaké miesto kde zložíme hlavy na dnešnú noc 🙂 .

Najbližšie schopné miesto sme našli na Bear Creek, odpočívadlo nejakých 150 km ďalej od Fairbanks. Boli sme už celkom unavení, ale malo to aspoň výhodu v tom, že svetlo bolo celú noc, nemuseli sme teda šoférovať v tme, čo je v tejto oblasti celkom nebezpečné, kvôli divokej zveri.

DSC_0639 (3)

Zajtra nás čaká Denali, snáď bude jasno, inak neuvidíme nič…

map

M

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s