Koniec nášho USA roadtripu

Ráno začíname sprchou v La Pine – Gordys Truck Stope, och, ako krajšie začať deň? 😀

Capture

Pekný deň pokračuje, pretože smerujeme k Mt. Rainier – u, ktorý Maťo toľko spomínal. Niečo mi hovorí, že jeho vášňou sú vysoké hory, hlavne také, ktoré trčia „z ničoho“, čo Mt. Rainier jednoznačne bol 😊 .

map

Cestou vidíme z diaľky aj stratovulkán Mt. Hood (vysoký vrch sopečného pôvodu, tvorený striedaním sa vrstiev lávy a vulkánových usadenín, obvykle sú veľmi vysoké, väčšinou viac ako 2500 m), ktorý sa môže pýšiť prívlastkom najvyššej hory Portlandu. Áno, Maťovi opäť žiarili očká šťastím.

12

Náš trip pokračuje cez upchatý Portland. Za mestom dávame prestávku na jednej z rest areí, ktorá bola jednou z možností na strávenie dnešnej noci.  

Už pri vystúpení z auta sme zostali mierne zaskočení, keď mi pod nohami zaštrngali náboje popadané na zemi :O . Presunuli sme sa na opačný koniec parkoviska, pre istotu. Po asi hodine strávenej na tomto veľmi zvláštnom a nesympatickom mieste, po asi troch partičkách žolíka a po zhliadnutí Cletusa, Brendíny a ich asi dvadsiatich detí napchatých v jednom mini aute, a po zhliadnutí všetkých pofiderných postavičiek motajúcich sa navôkol, sme sa našťastie rozhodli rýchlo zdekovať a zmizli na krajšie miesto.

13

Už keď spomínam Cletusa a Brendínu, musím podotknúť, že Simpsonovci sú naozaj odrazom Ameriky, nie raz sme mali možnosť vidieť scénky zo seriálu naživo, haha 😀 .

giphy.gif

Ďalší deň sme sa už našťastie blížili k Národnému parku s ikonou Washingtonu, Mt Rainier. Podobne ako Mt. Hood, je to vysoký stratovulkán vzdialený niekoľko desiatok kilometrov od Seattlu. Stúpanie bolo evidentné, v najvyššom bode totiž hora dosahuje až 4392 metrov. 

75

Nevedeli sme sa vynadívať na tú krásu, ktorá sa okolo nás mihala. Od lesov, cez zrázy, vodopády, dokonca sa na tomto pohorí údajne nachádza vyše dvadsať ľadovcov. Po príchode na najvyššie položené parkovisko nás privítali haldy snehu a silné horské slnko. Väčšina ľudí sa chystala na hike-y, no keď sme videli to prevýšenie a náročnosť tých výstupov, tak sme si užili ešte chvíľku slnečné lúče a pobrali sme sa ďalej.

346

A vtedy sa to stalo, konkrétne pri krásnom vodopáde Snoqualmie Falls.

89

Od kedy sme začali plánovať celú cestu, bol Maťo ten, kto vymýšľal, špekuloval, kam pôjdeme, čo musíme určite vidieť, na čo nesmieme zabudnúť a podobne. A práve dnes prišla tá chvíľa – Maťova slabá cestovateľská chvíľka, kedy vyslovil, že my tú Aljašku asi nedáme, a že to nie je dobrý nápad.

Nie, že by sme to nezvládli my, išlo skôr o nášho tátoša, pri ktorom sme mali mierne pochybnosti, či by ešte zvládol ďalších cca 7500 kilometrov.. Boli to dôvodné obavy, pretože mal už svoj vek a aj najazdené kilometre. Na druhej strane ale nejavil známky slabosti, odhliadnuc od menšieho incidentu s tečúcim olejom v Arches 😀 . Od kedy sme ho začali kŕmiť novým olejom, zlepšilo sa to – značne 😊.

Od kedy ho napadla myšlienka ísť ešte v rámci tripu aj na Aljašku, mali sme pár výmen názorov, hlavným dôvodom bolo práve naše nie zdanlivo spoľahlivé auto. Nakoniec ma ukecal – veď to poznáte, tie očká, ktorým sa nedá odolať. Navyše, po pozretí filmu Into the wild som trošku pookriala a začala som sa na to tešiť 😊 , veď to už nejak zvládneme.

A práve teraz sa na mňa tie krásne očiská pozerali s takým smútkom a sklamaním, aké som zatiaľ uňho nevidela. Trhalo mi to srdce, to som nemohla nechať len tak. Stala sa to pre mňa výzva! Kurnik, čože my to nedáme, koľko ľudí pred nami to dalo, koľko ľudí to ešte len dá! A určite s oveľa horšími autami. Načo sme potom cez celú Ameriku tepšili druhé (!!) náhradné koleso vo vnútri auta pri mojich nohách?? Predsa kvôli plánovanej ceste na Aljašku a prípadnému defektu, vlastne prípadným dvom 😀 .

Čítali sme nejaké články, pozerali rôzne videá, ktoré nás, mierne povedané, vydesili, alebo skôr pripravili na najhoršie, čo sa môže stať. Myslím, že to niektorí trošku preháňali…

Po odprezentovaní všetkých argumentov, prečo tam ísť, ako to zvládneme a aké to bude super, sa mu opäť vrátil ten šibalský úsmev a my sme mohli pokračovať v ceste. Tentokrát sme sa na to tešili ešte viac – obaja. To zvládneme!

Po príchode do Seattle sme si to namierili na miestečko, odkiaľ je na celé mesto údajne najkrajší výhľad – a to veru aj bol 😊 .  Mesto nám nápadne pripomínalo Vancouver. Sú si naozaj na prvý pohľad celkom podobné. No určite odporúčam navštíviť najprv Seattle, potom Vancouver, pretože podľa môjho názoru po návšteve Vancouveru už nič nebude dosť pekné 😊 😀 .

1011

Strávili sme pokojnú noc na rest arei a ideme smerom k Mt. Bakeru – ďalšej vulkanickej hore so zasneženým vrškom, o ktorej Maťo básnil počas celého pobytu vo Vancouveri.

12

Minimálne raz za týždeň mi ukazoval „novú“ fotku Mt. Bakeru, ktorú odfotil zo Skytrainu, že ako je blízko a aký je krásny, a že samozrejme tam musíme niekedy ísť, aspoň sa k nemu priblížiť. Aký bol len zlatý.

Nasledovala zastávka v mestečku Bellingham, kde sme navštívili Walmart a spravili nákup pred cestou na Aljašku, taktiež sme ešte naposledy natankovali plnú nádrž ( keď sa dalo tankovali sme v Safeway, boli tam vždy najlepšie ceny benzínu ) za americké ceny . Za pár dolárov sme kúpili merač tlaku v pneumatikách – Maťovi sa stále moc nezdali, či sú dostatočne nafúkané. Po zmeraní sme zistili, že sú o dosť prefúkané :D. Všetko sme dali do poriadku a s mocným nádychom a výdychom sme to namierili na americko-kanadské hranice.

14

( Zdroj: Google )

Z rôznych príspevkov sme vedeli, že dokážu niekedy robiť pekné problémy. My s naším autom plným vecí, záclonkami na oknách, slovenskými pasmi, skončenými pracovnými vízami, sme neboli práve vhodní adepti na hladký priebeh.

Vybavovala nás žena. Po pár krátkych otázkach a krátkych odpovediach, sa nás spýtala, aký máme plán cesty. Po Maťovom vymenovaní presného itineráru so všetkými zastávkami, len zaklipkala očami, usmiala sa na nás, podala nám pasy a zaželala šťastnú cesta. Takže opäť raz ahoj, Kanada, zatiaľ sa maj, Amerika 😊 .

 

L

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s