Monument Valley a Horseshoe Bend, potulky Utahom a Arizonou

Dobré skoré ráno pod mexickou čapicou prajeme 😀 . Včera sme na tento spot prišli už celkom po tme, tak sme ani nevedeli, kde to vlastne spíme a ráno zisťujeme, že sa prebúdzame priamo pod ikonickým skalným zoskupením neďaľeko Monument Valley s príznačným pomenovaním Mexican Hat.

DSC_0812DSC_0814

Trochu sa pozviechame a už aj vyrážame na cesty. Počas tohto tripu sme toho nejak extra moc nenaspali, ale keď chce človek vidieť čo najviac a vyhnúť sa davom turistov, musí vstávať skoro. No jednoznačne sa to vyplatí, uvidíte na konci tohto článku, čo sa dá za jeden deň stihnúť 😀 sami sme boli prekvapení.

map

Ako ste si už mohli všimnúť, prvou a najbližšou zastávkou pre náš dnešný deň bol Monument Valley na rozhraní Utahu a Arizony, vzdialené od nášho spacieho spotu cca 40 km. 

Toto miesto môžete vidieť v mnohých filmoch ( Forest Gump, Vertical Limit a samozrejme Griswoldovci 😀 😀 😀 ), no naživo to je niečo úplné iné.

monument-valley-ferias-frustradas-deserto

Práve vychádzalo slnko, tak nám osvetľovalo všetky tieto prírodou vytvorené monumenty z tej správnej strany. Bolo to užasné !!!

IMG_3241DSC_0832IMG_3239

Samozrejmosťou musí byť fotka v tureckom sede 😀 na dlhej rovnej ceste vedúcej naprieč týmto údolím.

DSC_0838DSC_0845DSC_0722DSC_0854

Prešli sme ho celé, a keďže sme ešte neraňajkovali, dali sme si zastávku vo Visitor Centre. Boli tam nejaké kempingové stoly, tak sme sa v kľude najedli a dali si konečne kávu 🙂 .

DSC_0859DSC_0862

Už nám z dnešného cestovného plánu zostávalo len nejakých 200 km, tak sme sa nemuseli ponáhľať. Cieľom dňa malo byť mestečko Page.

DSC_0868IMG_3255

Posilnení kávou sme vyrazili späť na cesty. Chceli sme buď dnes alebo zajtra navštíviť Antelope Canyon. Sklamanie prišlo vo chvíli, keď sme zistili, že do tohto nádherného kaňonu vás nepustia bez sprievodcu a takáto tour stojí 60 USD na osobu. Aj keby sme veľmi chceli, tak to bolo na najbližšie dni beznádejne vypredané 😦 . Čo už, nedá sa navštíviť všetko.

LA_homepage2canyon2-700x469

( Zdroj: Google )

Celkom sklamaní sme dorazili do Page-u, zasa nás začal trápiť hlad 😀 . Tak sme chceli skočiť na nejaké wrapy do McDonaldu, no ten bol zavretý kvôli prerábke. Keď chcel človek počas cestovania čo najviac ušetriť, jediným riešením bolo stravovať sa v takýchto reťazcoch, no aj to bolo výnimočné. Väčšinou sme si varili obyčajné sáčkové cestoviny a do toho sme vždy pridali konzervu zeleniny a cíceru alebo fazule. Takto nás obed pre dvoch vyšiel možno 3.50 USD a boli sme z toho fakt najedení, a dokonca to bolo relatívne zdravé 😀 😀 , teda aspoň sme si to nahovárali.

No ale nakoniec sme skončili v Burger Kingu, snáď najhoršie jedlo tripu, suché burgre bez chuti a k tomu nám bolo z toho obom celý deň zle. Takže ak budete v Page, určite nechoďte na obed do BK. Chvíľu sme tam ale posedeli, potrebovali sme zálohovať fotky a videá. Začal som behať po internete, či náhodou nenájdem nejakú alternatívu k Antelope Canyon. Podarilo sa ! Našiel som, WATERHOLE CANYON.

maxresdefault

( Zdroj: Google )

Na vstup sme potrebovali Navajo Backcountry Hiking permit, ktorý sa dal vraj vybaviť za nejakých 12 USD v Lechee – malej dedinke kúsok od Page. Šli sme teda po permit, to už vonku bolo slušných 38 stupňov a skoro sme pomreli 😀 teda aspoň ja, tieto horúčavy nie sú pre mňa, Lulu si ich zatiaľ celkom užívala po – 38 stupňovej zime v Lake Louise.

Výdajné miesto ( unimobunku ) , v ktorom sa tieto permity predávali, sme horko ťažko po pol hodine blúdenia našli, no zrazu prišla ďalšia rana. Na dverách oznam OD MÁJA 2018 JE WATERHOLE CANYON SÚKROMNÝ POZEMOK A VSTUP JE SPOPLATNENÝ !!! 😦 😦 😦 vtedy už prišlo na nadávky 😀 😀 , ale povedali sme si, že sa ideme spýtať, za koľko to bude. Očakávali sme cca 15 USD na osobu, no zostali sme prekvapení, keď nám teta povedala, že vstup je tuším 38 USD pre jedného, a aj to iba do nejakej prvej časti. Ak by sme chceli ísť celý kaňon, vyšlo by to 70 USD na osobu so sprievodcom.

Keby sme prišli o dva tyždne skôr, mali by sme to za cenu backcountry permitu 😦 , darmo niekto zacítil príležitosť zárobku na turistoch a pekne tento prírodný poklad osolil. My sme sa otočili na päte a šli preč. 140 USD plus nejaký ďalší poplatok za permit sme neboli ochotní dať. Raz sa sem vrátime, keď budeme veľkí a bohatí 😀 😀 😀 . Čiže asi nikdy, ale musíme dúfať.

Dnešné plány sme teda museli úplne zmeniť, tak sme sa šli pozrieť na Glen Canyon Dam. Z obrázkov na nete si človek povie, že to bude mohutná priehrada, no na mieste zistí, že vyzerá celkom nudne a obyčajne.

IMG_2107

Stále bolo iba okolo druhej hodiny poobede, vonku už nádherných 40 stupňov, možno aj viac. Naše auto už pomaly horelo 😀 , tak sme dali hodinku pauzu pred Walmartom, kde sme našli asi dva metre štvorcové chládku.

Hlavným lákadlom mesta Page je asi Horseshoe Bend. Ten sme mali naplanovaný na ďalší deň, no keďže nám zo zoznamu vypadol Antelope a Waterhole, nemali sme čo robiť. Išli sme tam teda dnes.

Už bolo teplo aj Lulu 😀 , začala na ňu doliehať únava. Z parkoviska to bol skoro kilometer na vyhliadku a v tom teple to teda nebola vôbec sranda.

Ale keď sme dorazili na okraj kaňonu, vyzeralo to tam neuveriteľne. Posúďte sami.

IMG_2119

Ja som nabral nových dych a behal som tam ako kamzík s foťákom v ruke, Lulu sa iba tak ponevierala po okolí 😀 .

DSC_0883DSC_0879DSC_0876IMG_3267

Bolo to nádherné miesto a je neuveriteľné ako rieka Colorado časom vyrezala do zeme niečo takéto. Určite ho zaraďujeme k jedným z top miest, ktoré sme navštívili.

DSC_0889IMG_2114DSC_0898

Vyčerpaní sme sa vrátili do auta, v ktorom bolo asi milión stupňov a aby to nestačilo, začalo nám štrajkovať centrálne zamykanie. Auto nešlo vôbec zamknúť 😀 , čo nie je veľmi potešujúca správa, keďže sme v tom aute spali 😀 . Nie, že by sme američanom neverili, ale spať v odomknutom aute na mieste, kde má každý okrem turistov ( nás ) zbraň, nevyzeralo ako rozumný nápad.

Vtom som si všimol, že zostal vnútri v kľučke zaseknutý gombík na otváranie zadných dverí, no nešiel vytiahnuť. Hm 😀 bol to len kúsok plastu, tak som do neho našróboval samorezku a vytiahol ho kombinačkami 😀 . Všetko zrazu fungovalo 😀 , až kým Lulu nezasekla aj gombík na druhej strane. História sa zopakovala…samorezka…kombinačky…všetko v pohode 😀 , jedna kríza zažehnaná.

Dalšiu krízu mala Lulu ( volajme to sprchovacia kríza 😀 , od začiatku tripu sa opakovala v pravidelných intervaloch ). Bolo horúco a po pár dňoch na cestách sme potrebovali sprchu 😀 . V tom teple sa nedalo normálne fungovať. Našli sme teda nejaký kemp a išla sa spýtať, či sa dá osprchovať aj keď nemáme v pláne zostať kempovať.

Teta buď videla zúfalstvo, alebo to mali normálne v ponuke, už neviem, ale za 4 USD na osobu sme sa mohli ísť osprchovať. Ďalšia kríza zažehnaná 😀 .

Po sprche sme si to namierili na vyhliadnutý spot pred Walmartom 😀 , kde bolo asi 50 ďalších karavanov. Všetci mali povyťahované kempové stoly a stoličky, grilovali a nejaké decká dokonca hrali futbal na okraji parkoviska. My sme si za odmenu otvorili Coronu 🙂 , spravili večeru a po ťažkom dni sme zaspali ako zabití…

DSC_0732DSC_0731

 

M

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s