Americký trip začína !!!

Rok sa s rokom snúbil, a náš pracovný pobyt v Kanade sa skončil. Do dvoch dní po ukončení práce sme museli zbaliť všetky naše najcennejšie poklady a celoživotné imanie, pretože do úplného vypršania pracovných víz sme boli povinní opustiť krajinu, aby nám nevznikli sankcie alebo iné nepríjemnosti ( a hlavne sme sa ešte chceli vrátiť na pár dní, tak sme si nemohli pokaziť reputáciu 😀 ) .

 

Už priebežne pred plánovaným odchodom sme triedili nejaké veci, niečo sme vyhodili, niečo sme predali. Ani to nám však nepomohlo, a opäť sme si hlavy búchali do steny, koľko sme toho nahonobili za posledných sedem mesiacov. Našťastie sme mali možnosť nechať si najväčšiu časť nášho „majetku“ v Lake Louise, takže sme nemuseli mať úplne plné auto a mali sme kde vôbec spať.

IMG_1966IMG_1963

Už dlhšie sme plánovali jednu ošementnú vec, a tou bola výmena kotúčov a platničiek na brzdách nášho auta. Jediným dôvodom, prečo sme to odkladali takmer na týždeň pred odchodom, bolo počasie. Buď snežilo, alebo bolo všade po členky vody z toho, ako sa sneh roztápal. Žiadne kryté garáže ani nič podobné sme nablízku nemali. Využili sme jeden deň, kedy nemalo snežiť a bolo relatívne sucho. Teplota okolo nuly a v polovici akcie snežiť aj tak začalo 😀 . Nevadí, našťastie sme to zvládli – okej, Maťo spravil celú robotu, a už nám nič nebránilo v ceste.

IMG_2742

Pred odchodom sme sa patrične so všetkými rozlúčili a 1. mája opúšťame náš dočasný, vyše polročný domov.

IMG_3012

IMG_2536IMG_3005

IMG_2641

Maj sa Lake Louise … 😦

IMG_1980IMG_1988 (5)

Naša prvá cesta viedla smerom dolu, do štátu Montana, cez hraničný prechod Roosville. Pôvodne sme chceli ísť do Glacier National Parku, no museli sme sa ho vzdať, pretože cesta, ktorou sme sa tam mohli dostať, bola uzatvorená z dôvodu lavín.

 

Mali sme trošku obavy zo vstupu do Ameriky, počuli a čítali sme rôzne príhody, ako niekoho takmer nevpustili, vypočúvali, kontrolovali.. no jednoducho sme nič nechceli nechať na náhodu, tak sme mali pripravený predbežný itinerár , ktorý sme chceli hrdo predviesť a čakať na bezproblémový vstup. Ale viete ako to chodí. A v našom prípade dvojnásobne 😀 .

 

Zima v Lake Lousie dávala zabrať nie len nám, ale samozrejme aj nášmu autu. Povedzme, že jedna zo zadných kľučiek na dverách to jednoducho nezvládla a bola taká citlivejšia na dotyk. Museli sme byť na ňu nežní a opatrníííí.

 

My sme nanešťastie natrafili presne na jedného takého premotivovaného colníka, ktorému samozrejme nebol dostačujúci náš takmer dokonalý plán cesty, naše kemperské auto so záclonkami a my (?). Neváhal, a už aj sa snažil bez varovania dostať  do auta. Schytil kľučku, ktorá na prvýkrát dvere neotvorila, tak použil väčšiu silu. Kým sme si to stihli uvedomiť, už nám podával odtrhnutú kľučku cez okno. Rovno nás aj vyzval na výstup z vozidla na odoberanie odtlačkov, čo už vykonával jeho kolega, pretože on sa celý červený išiel niekam skryť z nášho dohľadu :D.
( PS: Pripravte si názov najbližšieho hotela/kempu, kde budete nocovať/akože nocovať, nás na tom trošku nachytali. Ak neviete, tak spanie v aute je aj v Amerike považované za nelegálne, ak nie ste na vyhradených miestach na  to určených 😉 ).

 

Naštastie sme obaja dostali pečiatku do pasu za 6 USD na osobu a celí šťastní sme išli natankovať prvý americký benzín. Benzínka vyzerala presne ako v typických amerických filmoch niekde v odľahlejších častiach štátov. Iba my, stojany na benzín a kotúľajúce sa suché bodliaky 😀 . 

main-qimg-909fbf55a95386755847d50708c6c4d9-c

( Zdroj: Google )

S prechodom na galóny sme nemali vôbec žiaden problém, nehovoriac o ich cene v porovnaní s Kanadou, tobôž so Slovenskom. ( Skoro ) Radosť tankovať. Galón ( necelé 4 litre ) nás vyšli v tom čase na 2,80 USD. Ešte bola zmena z kilometrov na míle, ale to nie je nič podstatné.
Aby som nezabudla, dosť ľudí sa nás pýtalo, na akej strane sa jazdí v Amerike a v Kanade. V oboch krajinách sa jazdí presne ako u nás – napravo
🙂 .

 

Náš denný cieľ bol mestečko Missoula v Montane, kde sme si v T-mobile kúpili americkú SIM kartu s 10 GB dát za 60 USD, čo bola super cena. Mali sme iba jednu, z ktorej sme si navzájom zdieľali dáta v prípade potreby.

Capture

Walmart a jeho parkovisko bude naším dnešným nočným hostiteľom. Vlastne to bude prvýkrát, čo spíme len tak niekde na parkovisku. Našťastie sme neboli jediní, bolo tam roztrúsených tak zo desať vanov, campervanov alebo Rvčiek, čo nám trošku pomohlo prekonať počiatočnú nervozitu z prvej noci.

IMG_1992

Spravili sme im tržbu v podobe prvého základného nákupu potravín a látky na výrobu nových zácloniek, tajne si umyli zuby na záchodoch a neskôr sme sa tam ešte raz nenápadne prešli „ciknúť“ pred spaním 😀 😀 .

 

Na hľadanie spotov na spanie sme najviac využívali mobilnú aplikáciu iOverlander, ktorá bola pre nás bezkonkurenčne najlepšia. Dalo sa cez ňu hľadať miesta aj bez pripojenia na internet, čo sme hlavne neskôr veľmi ocenili. Navyše má takmer každé miesto zopár recenzií, čo veľmi pomáha pri rozhodovaní. Ak máte dostupný internet, miesta na spanie sa dajú hľadať aj cez stránku freecampsites.net.

 

Prvý deň sme prešli cca 720 kilometrov, čo na začiatok vôbec nebolo zlé. Uvidíme, ako nám to pôjde ďalej… 😉 .

 

L

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s