Kanadské Jánošíkove diery

Lake Louise zasiahli mrazy. Nie ten typ mrazu, že vám je zima a obmŕzajú vám prsty na rukách. Cez deň to bývalo niekedy aj solídnych mínus dvadsaťpäť a nočné maximum sme tu mali mínus tridsaťosem.

 

Ráno cestou do práce mi nebývala zima. Hneď ako sa mi podarilo odlepiť rukavicu z tej kovovej zamrznutej kľučky na vchodových dverách, sa začal môj boj o holý život. Ranná rýchlochôdza sa postupne menila na Boltovský šprint na jeden nádych. Akonáhle som sa na chvíľku zastavila, cítila som, ako sa mi ten mráz doslova vkráda až pod kožu a začína ma požierať.

 

Vonku sa nedalo vydržať dlhšie ako 10 minút. Boli sme z toho trochu smutní, pretože sme mali v pláne nejaké výlety a kvôli týmto teplotám sme ich nemohli podniknúť. Poctivo sme sledovali predpovede, až nám jedného dňa vyšlo voľno presne na jeden z tých „teplejších“ dní – tak okolo mínus 10, ale! slnečno 😉 .

IMG_2072

Plán bol jasný, smerom na mestečko Banff, popri rieke Bow a ceste Bow Valley Parkway sa nachádza miesto s názvom Johnston Canyon.

DSC_0136DSC_0053DSC_0054

Je to vlastne kaňon, ktorý bol formovaný tisícky rokov do dnešnej podoby. V zime má neskutočnú atmosféru ľadového kráľovstva, kým v lete vás musí doslova pohltiť krása prírody a sila vodopádov.

DSC_0061DSC_0072

Kaňonom preteká rieka Johnston, ktorá pramení v ľadovcovom údolí a je prítokom rieky Bow, tá sa vinie ďalej kanadským údolím Rockies.

IMG_2095IMG_2108

Johnston Canyon má dva vodopády, a to spodný a vrchný. Pre prevažnú väčšinu návštevníkov sú práve to ich hlavné zastávky.

DSC_0074

Chodníček k nim vedie sčasti lesom a sčasti po akýchsi kovových konštrukciách. K prvému vodopádu sme prišli ani nie za pol hodinu a obtiažnosť bola takmer nulová.

DSC_0087IMG_2149DSC_0084

K druhému to trvalo približne raz toľko, ale opäť nič hrôzostrašné, na niektorých miestach sa to síce trošku šmýkalo, ale zvládli  sme to aj bez mačiek (aj bez psov) 😀 .

IMG_2120

Za najťažšiu časť našej, nazvime to – túry, považujem preliezanie zábradlia a zoskakovania z neho k vrchnému vodopádu. Ten bol z prevažnej časti zamrznutý, a práve tam si cvičili svoju zručnosť ľadopádoví ľadolezci (áno, aj také existuje).

DSC_0093DSC_0094IMG_2125DSC_0109IMG_2137

Dospeli sme k záveru, že bolo to síce pekné, ale nie tak pekné, ako naše Jánošíkove diery.

DSC_0120IMG_2157

Takže, dámy a páni, ak ste tam ešte neboli, šup, plánujte výletík, pretože naše hory, Tatry, Matry, Fatry a všetko ostatné, je naozaj minimálne porovnateľné s tým, čo máme možnosť vidieť tu. A niekedy aj krajšie 😉 .

 

Po turistike sme ešte chvíľu zotrvali v Banffe a čakanie na kino sme strávili pri takejto panoráme 😉 .

DSC_0141

 

L

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s