Chrobákom na Everest

Túto noc sme toho moc nenaspali, zopárkrát nás pobudila silná búrka, po stane stekali potoky vody, ale čuduj sa svete, stan za 40 CAD to zasa raz vydržal bez ujmy na zdraví. Vlastne sa nám už ani neoplatilo ísť opäť spať, budík sme mali nastavený na 3:50 ráno 😲 . Na pláne sme mali návštevu vulkánu Haleakalā ( House of the sun ) no neboli sme si vôbec istí, či sa to vyplatí, keďže celú noc bolo zamračené a väčšinu nášho pobytu na Maui bol vrchol skrytý v oblakoch. Nakoniec sme to ale riskli!

Za tmy teda nasadáme do chrobáka a výdávame sa na obľúbenú Hana Highway smerom k hlavnému mestu Kahului. Výhoda toho, že sme išli tak skoro, bola, že na ceste nebol nikto 😊, žiadne daj prednosť v jazde a manévre pri uhýbaní oprotiidúcich aút počas celej cesty.

Prvý plán bol ísť na sopku už na východ slnka, no po chvíľke googlovania som zistil, že na to, aby nás tam pustili, musíme mať rezervované miesto. Skúsil som samozrejme miesto zarezervovať, no bolo to beznádejne plné, tak sme išli o niečo neskôr. Aj tak sme nevedeli, či vobec niečo uvidíme cez mračná.

Len čo sme si asi 15 minút oddýchli od Hana Highway, začala cesta k sopke. Stúpanie a serpentíny počas celej cesty, ale nebolo to také zlé. Výhľady stáli jednoznačne za to, túto časť cesty by som si s radosťou dal aj na motorke, dlhé 180 stupňové zákruty a dokonalá cesta bez jedinej nerovnosti. Škoda, že moje motorka je asi 10000 km ďaleko každým smerom ☹ .

DSC_0725IMG_8665 Skoro k vrcholu sme sa dostali asi 6:20 ráno, no po ceste sme videli tabuľu, kde bolo napísané, že autá, ktoré nemajú rezerváciu na východ slnka, pustia až po 7mej. Hm, nič, čakať 40 minút isto nebudeme, tak sme sa vybrali ďalej, že to skúsime.  Maximálne nás teta na vstupnej bráne otočí. Pri ceste už čakalo asi desať áut.

Prišli sme k bráne a teta, že ešte nie je 7, že ešte nemá spustený systém, aby nám mohla vydať vstupný lístok a tak… Lenže my sme na ňu vytiahli lístok, ktorý sme kúpili včera a mal stále platnosť, tak nás nakoniec pustila 😊 . Celí šťastní sme upaľovali zaparkovať na samý vrchol.

Mali sme šťastie, počasie sa umúdrilo, oblaky zmizli a vyšlo slnko ( veď si za ten východ slnka pár turistov pekne zaplatilo, tak slnko predsa nemohli nechať zájdené za oblakmi 😃 ).

DSC_0755DSC_0767IMG_8714DSC_0791DSC_0775Webp.net-gifmaker Vyliezli sme konečne z auta, skoro ráno a vo výške niečo cez 3000 m.n.m bolo celkom čerstvo ( konečne po tej horúčave z predchádzajúcich dní ). Mne to vyhovovalo, ale hádajte komu bola „ zimka ´´ 😃 😃 .

DSC_0731DSC_0730 Nevadí, bolo to tam neskutočné, Lulu snáď aj zabudla na tú strašnú zimu a užívali sme si výhľady. Na vrchole vo výške 3055 m.n.m. ( no ďalších 5998 m tejto sopky  je skrytých pod hladinou Pacifiku, ak by sme teda merali výšku tejto hory od jej základne a nie od hladiny mora, je o niekoľko metrov vyššia ako Mt Everest 😲. Ďalším takýmto vulkanickým pohorím je sopka Mauna Kea na havajskom ostrove Big Island ) to vyzeralo ako na Marse.

IMG_8737DSC_0819 Nič také sme zatiaľ nevideli, plus tam je postavené observátórium ( patrí medzi štyri miesta s najlepšími podmienkami pre pozorovanie vesmíru na svete, a to kvôli nadmorskej výške, zloženiu vzduchu a extrémne malému svetelnému znečisteniu ), takže to tam fakt vyzeralo ako z inej planéty.

DSC_0728DSC_0734 Hodnú chvíľu sme sa zdržali, porobili asi milión fotiek a len tak sedeli a kochali sa tou krásou.

IMG_8750DSC_0851

Stačilo! 😊 Lulu zavelila, že už je jej fakt zima, tak sme išli do auta, dali si raňajky a vydali sa na cestu späť.

IMG_8755IMG_8756IMG_8789IMG_8796 Cestou dolu sme sa zastavili ešte na niekoľkých rozhľadniach. Lulu sa rozhodla, že má dosť a zastala v aute ( zámienka k tomu, aby si mohla potajme zdriemnuť 😃 , ako som neskôr zistil z fotiek ) .

DSC_0857DSC_0858DSC_0889DSC_0898DSC_0904DSC_0907 - CopyDSC_0907 Nedá sa nič robiť, pokračujeme smerom dolu, tentokrát ale so stiahnutou strechou 😃 , no kedže bola celkom zima, kúrenie a vyhrievanie sedadiel šlo na maximálny výkon 😃. Chceli sme si ešte užiť tie dychberúce výhľady a radosť z jazdy v aute bez strechy ( bohužiaľ nemáme možnosť sa v takom niečom voziť každý deň 😊 ).

Čím nižšie sme boli, tým bolo teplejšie a teplejšie, a na nás doľahla únava. Odstavili sme teda auto na krajnicu a cca hodinku sme si zdriemli, tentokrát obaja 😃 . Fakt ma už celkom lámalo za volantom a ešte nás čakala skoro dvojhodinová cesta späť do kempu. Samozrejme s niekoľkými zastávkami.

DSC_0908DSC_0914 Podotýkam, že to bolo asi niečo okolo 11tej doobeda, išli sme teda ešte do Kahului dokúpiť nejaké zásoby jedla, a ako inak, Lusindine obľúbené suveníry 😃 . Kým ona nakupovala, ja som si prezeral knihu o jednom z najnebezpečnejších surf spotov na svete, kde sú v zimnom období jedni z najväčších vĺn. To miesto sa volá Jaws ( Čeľuste ) a zhodou náhod sme ho mali po ceste do kempu, tak nebolo o čom, a museli sme sa tam zastaviť.

53eb15da154d1Dan Moore at Jaws. ©Tom Servais

( Zdroj: Google )

Nákup bol hotový, tak sme mohli vyraziť na cestu, medzizastávka Jaws. To sme ale nevedeli do čoho ideme. Odbočili sme z hlavnej cesty na nejakú divnú prašnú vedľajšiu cestu.

IMG_8802IMG_8807IMG_8808 Všade boli jamy, odpad, práčky, plechy, rozbité autá a tak 😃, ale hovorili sme si, že už keď sme tam, nemôžeme to predsa vzdať. Nás chrobák bojoval statočne, no asi v polceste sme stretli starší párik, ktorý išiel opačným smerom. Pýtali sa nás, či hľadáme Jaws a my, že jasné. Hneď na to nám oznámili nepríjemnú správu, že oni tiež mali tento cieľ, no museli sa otočiť, lebo po ceste bol nejaký obrovský zráz ktorý by osobákom nedali ☹ . My sme to smutní teda tiež otočili, lebo už po ceste som zopárkrát pooškieral spodok nášho autíčka. Nechcel som riskovať, že by sme niekde zapadli alebo nebodaj niečo odtrhli na podvozku. Potom som pochopil, prečo sme po ceste videli pri ,, chatrčiach ´´ staré upravené trucky na zdvihnutých podvozkoch. Ak teda budete na Maui, a budete mat v pláne Jaws, požičiavajte nejaký truck alebo offroad. Inak sa tam asi nedostanete. Jasné, že nás napadlo aj to, že by sme odstavili auto a išli peši, ale keď sme videli tie vraky pri ceste bez kolies, niektoré dokonca poprevracané na streche atď., koniec koncov nám to neprišlo ako veľmi rozumný nápad.

IMG_8819IMG_8821 Tento boj sme teda vzdali, offroadovým štýlom sme sa vrátili na hlavnú cestu a vydali sa smerom do kempu.

Po ceste bolo strašné dusno, každú chvíľku boli búrky, pršalo, a tak sme dostali nápad, že sa pôjdeme okúpať na Hamoa beach. Nebola až tak ďaleko od kempu a čo je hlavné, bola úžasná. Nevedeli sme sa dočkať, kedy sa konečne vykúpeme, tak som išiel celkom rýchlo. Ako som asi prvé dni zdržiaval na ceste ja, tak teraz zdržiavali iné autá mňa 😃 . Trúbil som, predbiehal, niekoľkodňový treníng na Road to Hana ma už celkom vyškolil 😃 a náš krpatý VW Beetle držal aj na mokrej ceste ako prikovaný.

Cesta ušla, a už aj sme sa kúpali. Uff, konečne. Na pláži bol okrem nás asi len jeden ďalší pár. Voda bola super, celkom vlny tak sme zasa „dováděli „😃 .

IMG_8841IMG_8857IMG_8887IMG_8900

IMG_8930

Nevšimli sme si, že sa na nás blíži riadna búrka, zo sekundy na sekundu sa spustil neskutočný lejak, Lulu utekala schovať veci pod strechu a ja som ďalej behal po pláži a kúpal sa. O chvíľku sa pridala aj Lulu, bol to parádny zážitok, kúpať sa vo vlnách v búrke, bolo to dvojnásobne osviežujúce po tom sparnom dni v aute.

O pár minút búrka prešla. Lulu dobehla s kokosový orechom, ktorý asi spadol počas búrky z niektorého stromu na pláži. Na Lusindine prosíkanie som ho ako správny domorodec rozbil😃 😃, ona si užila fresh kokosový orech, síce aj s trochou piesku, ale o to viac jej chutnal 😃 snáď 😃 .

IMG_8971

IMG_8980IMG_9001IMG_9009IMG_8995IMG_9018IMG_9033 Chíľku sme ešte zostali, okúpali sa a šli späť do kempu pripraviť plán na ďalší deň…

DSC_0926DSC_0921 M

Advertisement

One thought on “Chrobákom na Everest

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s