Welcome to Canada!

Ahojte všetci 🙂

Hlásia sa vám cestovatelia, ktorí sa po strastiplnej ceste a vyše 26 hodinách bez spánku konečne ocitli v Calgary.

Prílet do Edmontonu prebehol v poriadku. Pri odchode z lietadla nám hneď kontroloval pasy kanadský sekuriťák. Prešli sme výstupnými  kontrolami a išli na imigračné oddelenie preukázať working permit (pracovné povolenie), výpisy z účtov a samozrejme potvrdenie o poistení.

IMG_3196

Čakali sme dobrú hodinu, kým sme sa dostali na rad, pričom úradoval jeden officer a samozrejme riešil jedného problémové človeka. Opäť panika, že nestihneme let a čo potom 😀 . Našťastie prišiel kolega na pomoc (vôbec nemali naponáhlo, skôr volili ležérne tempo) a trošku, naozaj iba trošku to urýchlil. Privítal nás so širokým úsmevom, neskutočnou angličtinou a prívetivým prístupom. Konečne z nás stres trošku opadol kým nahadzoval údaje do pc. Začínali sme byť už poriadne unavení, bolo niečo okolo 18:00 kanadského času, čo znamenalo, že islandského by bolo niečo pred polnocou. To nás čakal ešte jeden let a príchod z letiska na ubytko. Dostali sme oficiálny papier s vízami, pečiatku do pasu a od officera „Welcome to Canada“.

IMG_3833

Odovzdať batožiny a opäť check in. Našli sme si gate a čakali (babi, nie „gate“ po slovensky, ale „gejt“ po anglicky, čo znamená „brána“ 😉 nenašli sme si žiadne gate, aby neprišlo k nedorozumeniu 🙂 . V lietadle sa nám vybili na notebookoch pri písaní článkov baterky, tak sme im chceli dodať trošku šťavy, že ich nabijeme. Zistili sme, že redukcie na kanadské zásuvky, ktoré sme nakúpili v počte 2 kusy, sú iba na také klasické úzke káble, nie na také okrúhle ako bývajú na notebookoch a napríklad aj na žehličkách. Ono by to nevadilo, keby to nie je vyrobené tak, že vo vnútri je plastový výčnelok, kvôli ktorému nebolo možné dať kábel dovnútra. Opäť nadávky (našťastie je už malá pravdepodobnosť, že nám bude niekto rozumieť) a ja som bola vyslaná nájsť poriadny a vhodný adaptér. Výsledok bol  taký, že máme tretí adaptér do zbierky 😀 za 39,95 CAD (šikula). Zúfalstvo sa začínalo značne miešať s únavou, tak sme už len sedeli pred gatom ako dve kôpky…nešťastia.

Otvorili gate a mohli sme ísť nasadnúť do malého vrtuľového lietadla spoločnosti Westjet, kde sa vošlo niečo iba okolo 80 ľudí. Privítali nás tak pozitívne naladené a vysmiate letušky, že sme z toho boli až zmätení a ich dobrá nálada sa preniesla aj na nás. Mohli sme si sadnúť kam sme chceli, pretože išlo iba 12 cestujúcich :-O . Užili sme si vzlietanie, tlaky v hlave, zalahnutie v ušiach, na chvíľu sme privreli oči a prebrali sa až na hlásenie, že budeme pristávať. Let trval iba niečo okolo pol hodiny.

IMG_3839IMG_3845IMG_3848

Rozospatí a naozaj veeeľmi unavení sme si išli prebrať batožinu. Berieme môj kufor, berieme Maťov, z ktorého niečo trčí. Vykúkali z neho dva šróby, ktoré tam boli zachytené zvútra hlavičkami a nedali sa vybrať. Netušíme ako sa tam dostali ani načo by to tam niekto dával. Našťastie z neho nič nechýbalo a doteraz nevieme rozlúšťiť  túto záhadu.

IMG_3849

Maťo hľadá autobusový spoj na ubytovanie, kým ja zaspávam na lavičke. Je 22:00 a my by sme ďalších 40 minút cestovania a prestupovania už asi nezvládli, tak zvažujeme taxík. Do úvahy prišiel Uber. Matejko zadal požiadavku a v priebehu pár sekúnd mu prišlo potvrdenie a následne aj telefonát. Vyjdeme pred letisko, čakáme a snažíme sa akčnému pánovi taxikárovi vysvetliť, že nemáme záujem o taxík. Prichádza náš odvoz, nakladáme kufre kým sa Uberista háda s taxikárom, ktorý vykrikuje, že sa tam nesmie parkovať a hneď si aj fotí jeho auto a poznávacie číslo. Takže very best, ešte aj problémy možno bude mať. Bol to mladý chalan zo Sírie, ktorý žije v Calgary už 5 rokov a má už aj občianstvo. Je zaujímavé, a pre nás ako Slovákov asi zo začiatku aj trochu zarážajúce, ako je tu na vás každý milý, hneď sa s vami začne rozprávať a komunikovať.

Cesta bola príjemná, vysadil nás na mieste určenia podľa navigácie. Berieme kufre (môj chytil na rúčke hrdzu už na Islande, tak som veľmi zvedavá, koľko ešte tie kufre vydržia 😀 ) a hľadáme. V maily máme od majiteľa kód na odomknutie dverí.  Po asi 15 minútach zúfalého túlania sa medzi radovými domami sme to našli.  Číslo 143. Svieti sa. Hľadáme nejaké zariadenie na dverách, kam by sme mohli zadať kód. Nikde nič, iba klasický zámok na kľúč. Asi sa nám sníva. Od únavy a hladu sme ledva videli a prišlo na klasické vzájomné oviňovanie, následné „choď zaklopať ty, nie ja, choď ty!“ a nemali sme ani internet, aby sme to našli na mape, navigačka adresu zrazu nevedela nájsť. Výtečne! Padali ťažké slová: „Dnes spíme na ulici. Tam je benzínka, pôjdeme sa zložiť tam…“ Čo vám budem hovoriť, bolo mi do plaču. Maťo sa zvrtol opačným smerom (nechápem, ako to tí chlapi robia, že sa vedia tak dobre orietovať aj v neznámom prostredí, ja by som sa vydala opačnou stranou 😀 ), ja som prepletala nohami za ním a šúchala hrdzavý kufor za sebou. Pár minút sme išli po uličke a zahli za roh. Tabuľa „Evergreen Teracce 742“, to je tam, kde bývajú Simpsonovci!! (Just kidding),  bolo to iba Evegreen Village, ale pre nás to bolo ako vykúpenie.

742_Evergreen_Terrace

😀

IMG_3975

Našli sme to!!!! 143. Vojdeme do bránky a zvoníme. Nikto neotvára, nesvieti sa, iba v takom podzemnom okienku svietilo nejaké svetielko a opäť kľučka na kľúč. Žiadne kódy ani nič podobné. Voláme na číslo, nikto nedvíha. Ideme k zadnému vchodu a ani tam nevidíme žiadnu škatuľku na kódy. Nastalo zúfalstvo – level milión. Je skoro 23:00. Ideme k prednému vchodu, opäť k zadnému, cestou sme okukali ako vyzerá zariadenie na kódy u susedov hehe 😀 . Prídeme k zadnému a osmelíme sa otvoriť prvé dvere so sieťkou. A bolo to taaaaam!!!!!!! Zariadenie na kód, s malinkou dušičkou sme ho naťukali a dvere sa razom otvorili. To bol snáď najlepší pocit za posledný minimálne 26 hodinový deň. Našli sme svoju izbičku  a ani nevieme ako, zaspali sme…

 

L

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s