Island deň druhý – druhá časť

Next target, kráter Kerid. Vulkanický kráter blízko Selfossu, niečo cez 16 km. Ani sme sa nenazdali a boli sme tam. Už po ceste sa nám nepáčili mračná, ktoré sme tým smerom videli, ale hovorili sme si veď čo,každých sto metrov iné počasie, snáď to bude ok. Zmokli sme 😃 asi siedmykrát. Skúsili sme použiť naše neuveriteľné pršiplášte, no tie boli vo všeobecnosti na peeečko a ešte po celom dni už utrpeli nejaké tie rany z boja. Nevadí, keď sme už zmokli toľkokrát, toto nám nemôže ublížiť. Pobehali sme kráter, zase raz krása, neskutočné farby, veď uvidíte na foto. Ako ja hovorím, fotka povie stokrát viac ako milión obkecov. Pršiplášte sú KO 😃 , nezvládli situáciu. Sedíme v aute, stále leje a rozmýšľame, čo ďalej. Čekujem mapku, nejakých 40 km od nás vidím národný park s názovm Tingvellir. Je 13:00 islandskeho času, hovoríme si, že čo budeme na izbe sedieť keď sme v tak neuveriteľnej krajine. Určite nie! Ideme do národného parku.

IMG_3348IMG_3357

Cesta trvala cca 45 min. Dorazili sme na parkovisko (parkovné 500 ISK, cca 4,20 €) a nápis Pay and display. Nenávideli sme tieto nápisy, pretože tam bol vždy nejaký automat, kde sa dalo platiť iba kartou. Vyskúšal som všetky možné karty, debetné, kreditné, sedmové 😃 a nič, platba neprebehla, znovu som skúsil kreditku, sú tu nejakí zaťažení na platenie kreditkami, a na druhýkrat mi ju zobralo. Uff, ideme na obhliadku parku. Hlavným bodom záujmu bol pre nás vodopád Öxarárfoss. Vydriapali sme sa teda do malého kopčeka a bol tam, síce najnižší zo všetkých, ktoré sme zatiaľ videli, ale aj tak super. Tečie v strede tektonickeho zlomu medzi Euroázijskou a Severoamerickou tektonickou doskou, ktorý už sám o sebe stojí za návštevu a preskúmanie. O kúsok ďalej sme boli pozrieť miesto s názvom Silfra, je to akási zátoka na jazere Tingvallavatn, ktorá bola vyformovaná už spomínaným tektonickým zlomom. Je tam priezračná ľadovcová voda v ktorej je viditeľnosť až do 80m. Dá sa tu dokonca požičať neoprén, potápačská výstroj a preskúmať to na vlastné oči. Hneď vedľa je parkovisko, ale nedovolia vám tam parkovať, iba ak by ste sa išli potápať. My sme sa bohužial potápať nešli, tak som musel postáť iba tak pri ceste, dať 4 smerovečky a spraviť si exkurziu po svojom, nenechám si predsa ujsť možnosť vidieť tento skvost 😊 . Lulu tentokrát posedela v aute, mala obavy, že ju nejaký Islandský strážmajster príde vyhrešiť. Nič sa naštastie nestalo, pozrel som si Silfru z blízka, niečo odfotil a natočil, sadáme do auta a ideme rovnakou cestou späť do Selfossu.

IMG_3380IMG_3385IMG_3393IMG_3407IMG_3414IMG_3366IMG_3369

Unavení ako psi sme si dali ešte pár zastávok po ceste pri jazere Tingvallavatn a pokračovali na izbu. Cestou nás znovu chytila taká prietrž, že stierače nestíhali, čo vôbec neprospelo tomu, akí sme boli po celom dni K. O., oči mi pri šoférovaní klipkali jedna radosť. Nevadí, dali sme to!

IMG_3433IMG_3436

Hotoví sme dorazili do Selfossu, míňali sa nám zásoby jedla, na izbe už tiež nič nebolo, a tak sme boli nútení navštíviť Bonus a kupiť niečo pod zub, plus ako bonus z Bonusu sa v nákupnom košíku objavilo aj nejaké to Islandské pivko 😃 na večer. Teta pri pokladni sa pýta, či potrebujeme aj účet, my že veď načo, ešte nám aj poďakovala a šli sme. Situáciu sme nakoniec rozlúskli, ale o tom neskôr. Skočili sme na izbu, narýchlo niečo zjedli, vypili ďalšiu kávu 😃 , neviem či nie aj dve.

IMG_3457

Káva zašlapala, a tak hor sa zas na cesty 😃 . V tento deň sme mali na pláne termálnu kúpačku pri dedinke Fludir, na mieste s názvom Secret lagooooon. Naštastie som to ešte predtým, ako sme vyrazili, čekol na nete, zistil som, že vstup na toto neuveriteľné tajné miesto stojí v prepočte nejakých 30 eur. Kúpačka nebude, ☹  . Zostali nám len oči pre plač, teda mne, a tak som ďalej kutral, či nenájdem niečo iné, lacnejšie a blízko ubytka. Čuduj sa svete, našiel som. Prírodné termálne kúpanie v nejakom potôčiku, volalo sa to Reykjadalur thermal bath. Sadáme do auta a vyrážame. Kúpaníčko bolo iba nejakých 14 km od nás, za dedinkou Hveragerdi, tak sme boli celí nedočkaví, žabky, plavky, uteráky zbalené a letíme za zaslúženým relaxom po náročnom dni. Dorazili sme do dedinky, potom ešte nejakých 5-6 km k bráničke, ktorá mala viesť k spomínanému potôčiku, ktorý sa miešal s termálnou vodou. No bohužia,l hneď ako sme vystúpili z auta, začalo fúkať a popŕchať, a ten daný Reykjadalur thermal bath mal byť ďalších 3,5 km hike-u od parkoviska. No nič, kúpanie na Islande nám asi nebolo súdene, zas iba oči pre plač. Videli sme síce zopár bublajúcich mláčiek, ale nič, kde by sme sa mohli okúpať. A vtedy to prišlo, štýlom Beara Gryllsa som zostupoval z kopca smerom k autu, a zrazu mi vyleteli nohy dobre že nie nad hlavu, a prásk ho do blata 😃 . Lulu sa skoro popukala od smiechu. Mne to zas až také smiešne neprišlo, keď som videl, aký som zasvinený (neskôr prešiel smiech aj Lulu, keď si uvedomila, že to budeme musieť večer všetko v sprchovom kúte ručne vyprať).  Ako staré matere som musel na potoku zahájiť nejaké to prvotné pranie, lebo do požičaného auta som v takom stave isť nemohol, chrbát, zadok, rukávy špinavé ako prasa. Dal som sa do stavu použiteľnosti a zahanbený som utekal do auta, hlavne aby ma nikto nevidel 😃 . Cez sedadlo sme natiahli už polomŕtve pršiplášte a rýchlovka na izbu, kde prišla druhá fáza ručného prania. Teda Lulu prala, ja som zastal funkciu žmýkačky. Podarilo sa, veci schli a konečne prišla na rad ochutnávka iIslandského piva. Bolo fajnové, odporúčam 😉 .  Porobili sme ešte nejaké úpravy na blogu, a Lulu ho zverejnila na svetlo sveta. Zaľahli sme do postele a boli sme mŕtvi…..až na to, že piť pivo pred spaním nie je najlepší nápad. Asi každý vie, o čom hovorím, pár nečakaných nočných budíčkov, a zas bude ráno 😊.

IMG_3444IMG_3445IMG_3449

M

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s