Prípravy alebo Ako to celé začalo…

Začalo sa to tým, keď sme sa koncom apríla 2016 dozvedeli, že sa zmenil systém na podávanie pracovných víz do Kanady. Povedali sme si, že to skúsime. Bolo to práve v období ukončovania nášho vysokoškolského štúdia, takže ďalšie povinnosti a vybavovačky nám na nálade veru nepridali, no evidentne to stálo za to. Potrebovali sme mať platný pas, výpis z registra trestov originálne preložený do angličtiny a foto tváre. Vypisovali sme strany a strany informácií o nás, vzdelaní, rodine, záujmoch a podobne.. Na základe toho všetkého nás imigračné oddelenie v Kanade zhodnotilo asi ako perspektívnych ( :D) a poslali nám pozvánku. ( Ak by niekoho zaujímali detaily ohľadom víz, nech kľudne napíše. Je toho veľa a nebudeme to tu zahlcovať pre niekoho zbytočnými infoškami, chápete.. )

Takže bolo rozhodnuté. Do roka musíme vycestovať. Úspešne sme ukončili  školy, ktoré nám budú teraz úplne zbytočné, a pomaly sme pripravovali našich zamestnávateľov na ukončenie pracovného pomeru. Situácia na Slovensku vieme aká je, tak sme odchod do zahraničia brali ako jedinú možnosť na štart našej budúcnosti. Na naše šťastie/nešťastie sme ale cca pol roka pred podaním žiadosti o víza kúpili byt na hypotéku, čo pre nás znamenalo ďalšie komplikácie v súvislosti s odchodom. Nevadí, nejak si už poradíme. Kúpili sme letenky na 01.05.2017. Nie obyčajné letenky, ale letenky s prestupom na Islande, kde sa zdržíme necelé 3 dni,odtiaľ do Edmontonu a potom smer Calgary, kde sme chceli pôvodne zakotviť. Tohtoročná zima, nie len u nás, ale hlavne tam (cez deň v pohode bežných – 20 stupňov), a hlavne moja teplomilná nátura, nás prinútila prehodnotiť naše rozhodnutie a konečnou destináciou sa stal VANCOUVER. Lenže.. máme už kúpené letenky do Calgary.. takže.. budeme musieť ísť  autobusom príjemných 16 hodín z Calgary –>  Vancouver.  Už keď  cestovať, tak naplno, nie?

IMG_1746

Sťahovanie bolo náročné

Následne sme level „míňanie“ prepli do módu „šetrenie“, pretože pri vstupe do Kanady treba preukázať dostatočné finančné  krytie (2500 CAD – cca 1700 €), a ak náhodou nemáte zakúpenú spiatočnú letenku, tak aj dostatok peňazí na jej prípadné zakúpenie, keby vás chceli náhle vyhostiť z krajiny 😀 (1500 CAD – cca 1000 €). My sme spiatočnú  letenku nekupovali, lebo máme v pláne neskôr niečo pocestovať, a nevieme odkiaľ by sme sa prípadne vracali domov, pretože Kanada je celkom veľká J. Ďalší mínus na účte nám spravilo cestovné poistenie, ktoré musíte mať zaplatené na celú dĺžku pobytu vopred. My sme si vybrali poistenie od Allianz-u. Nie je práve najlacnejšie (cca 530 €), ale je to jedna z tých lepších poisťovní a rozdiel medzi nimi nie je až taký, že by nás vytiahol z biedy.

V januári sme začali riešiť prenájom bytu a prvé prípravy na odchod. Kúpili sme kufre a prestali nosiť takzvané reprezentatívne oblečenie (ako to nazvaj Macej), aby sme za hranicami nerobili hanbu, že sme ako takí vandráci. Od apríla sme  boli nútení sa nadobro vysťahovať z nášho milovaného bytíku a mesiac sa priživovať každý u svojich rodičov (i keď ja skôr u tých Maťovych :D).

IMG_1784

Čerství bezďáci

Nasledovalo vrcholenie príprav, ako splnomocnenia, vybavovačky na úradoch, u lekárov, v poisťovniach a podobné nepríjemnosti. Čím viac sa nám to blíži, tým viac si uvedomujeme, že ten odchod bude pre nás možno  trošku ťažší ako sme si zo začiatku predstavovali.. Určite nemáme ružové okuliare a vieme, že nás tam nikto nebude čakať s otvorenou náručou. Máme trošku obavy z neznámeho a cudzieho, čo bude, ako bude, že tam budeme mať iba jeden druhého. No niekde v kútiku dúfame, že časom sa niekam začleníme a upraceme, že to len tak ľahko nevzdáme a budeme sa tam držať zubami-nechtami.

 

L

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s